Bayram Seyahatinde Vatandaşların Tercihi Hususi Otomobillerden Yana

İkinci el otomobil pazarının önemli aktörlerinden olan arabam.com, 628 katılımcı ile bir araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırmaya göre bayram tatilinde pek çok kişi memleketini ziyaret edecek ve bu ziyaretler için de hususi otomobillerini kullanmayı tercih edecekler. 

Bayram tatili ile ilgili olarak gerçekleştirilen çalışmada katılımcıların %47’lik bir kısmı tatilde bulundukları şehirden ayrılmayacaklarını ifade etti. %36’lık bir kesim ise tatili memleketlerini ziyaret ederek geçireceklerini belirtti. Onu %9 ile otel tatilleri, %3 ile kamp tatili ve %2 ile kültür ve gastronomi tatili takip etti. 

Hususi otomobiller tercih ediliyor

Araştırmanın sonuçları, bayram tatilinde seyahat edecek olan yolcuların %79’unun kendi hususi araçlarını tercih edeceklerini ortaya koydu. Ayrıca %4’lük bir kesim de araç kiralama yoluna gidecek. Ayrıca araç tercihleri ile ilgili sorulara da cevap veren katılımcılar, %25,5 ile en çok maliyete önem verdiklerini ifade etti ancak bu alandaki oranlar oldukça yakın çıktı. Katılımcıların %22,2’si bagaj kapasitesine, %18,9’u güvenliğe önem verdiğini belirtti. 

Katılımcılar, “Aracınız uzun yolculuklar için hazır mı?” sorusuna da cevap verirken %67 oranındaEvet, her zaman hazır tutuyorum.” yanıtı geldi. Katılımcıların %16’sı ise yolculuk planlamadığını ifade etti. 

Ankette dikkat çeken bir diğer nokta ise köprü ve otoyol zamları oldu. Katılımcıların %41’lik bölümü köprü ve otoyol zamlarının seyahat planlarını etkilemediğini belirtti. %23’lük bir kesim ise alternatif yolları tercih edeceğini ifade etti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x