Eski Diyanet Çalışanlarından Büyük Otomobil Vurgunu: Aralarında Valiler, Hakimler ve Kaymakamlar da Var

Eski Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanı iki kişi, aralarında vali, hakim ve kaymakamın da olduğu 400 kişiyi yaklaşık 500 milyon lira dolandırdı.

Dolandırıcılık olayı, sıfır otomobilin sıkıntısının yaşandığı 2021 yılında gerçekleşti. 0′ araç satışı vaadiyle para toplayan H.C. ve A.C., önce TIR’lar dolusu sıfır araç resimleri ve kendilerinden alım yapan siyasi ve bürokratların resimlerini paylaşıp insanların güvenini kazandı.

Araba almak için ikiliyle görüşen ve ödeme yapan birçok kişi ise dolandırıldığını sonra öğrendi.

‘Faizsiz iş yapıyoruz’ diye insanları kandıran dolandırıcıların, müşterilere satılan araçları bankalara teminat olarak gösterip 10 milyonlarca lira banka kredisi kullandıkları da soruşturma sürecinde belirlendi.

Dolandırılanlar arasında ayrıca üst düzey hakimler, savcılar, avukatlar, sağlık çalışanları, doktor, polis, emniyet müdürleri, vali, ve kaymakamların da olduğu belirtiliyor.

H.C. ve A.C.’nın eski Diyanet personeli olduğu belirlenirken olayla ilgili şu ana kadar 7 kişi tutuklandı.

Mağdurların avukatlarından Şura Nur Bülbül ise “Bu basit bir dolandırıcılık faaliyeti değildir ve son yüzyılın en büyük otomobil vurgunu olarak kayıtlara geçmiştir” ifadelerini kullandı.

Bülbül yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

 ‘Ülkemizde sıfır araç bulma noktasında sıkıntıların yaşandığı bir dönemde söz konusu firma TIR’lar dolusu aracı sosyal medya hesaplarından gösterdi. Sosyal medyadan bürokratların ve hatırı sayılır siyasilerin firmadan araba alıp problem yaşamadığını gören, vatandaşlar da akın akın bu şirkete gitti. Ödemelerini yapmış olmalarına rağmen yüzlerce mağdur araçlarını hiç alamadı. Bu basit bir dolandırıcılık faaliyeti değildir ve son yüzyılın en büyük otomobil vurgunu olarak kayıtlara geçmiştir.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x