Şeyh Sait bulvarı tartışması: ‘İçişleri Bakanlığı adını kaldırdı’ denildi…

Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından Diyarbakır’la ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Büyük tartışma yaratan Şeyh Sait Bulvarı adının İçişleri Bakanlığı tarafından kaldırıldığı öne sürüldü. İçişleri ise Odatv’ye iddiayı yalanladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki bir bulvara “Şeyh Sait Bulvarı” adını vermesine dair kararın İçişleri Bakanlığı tarafından iptal edildiği öne sürüldü. Birçok haber sitesi ve sosyal medyada yayılan iddiayı Odatv İçişleri Bakanlığı’na sordu. İçişleri kaynakları Odatv’ye yaptığı açıklamada haberlerin doğru olmadığının altını çizdi.

Şeyh Sait’in bilinmeyenleri… Sosyalist çocuklar, torunlar..Siyaset

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi geçen aralık ayında açılışı yapılan bulvara Şeyh Said adını vermişti. Haberin medya kanallarında yayılması üzerine “Şeyh Said” adına karşı çıkanlar büyük bir kampanya başlatmıştı.

Kararın iptali için mahkemeye çok sayıda başvuru yapılmıştı.

Hakkari’deki kayyum protestosunda DEM Partlilere polis müdahalesiGüncel

ŞEYH SAİT KİMDİR?

1865 yılında Erzurum’un Hınıs ilçesinin Kolhisar köyünde doğan Şeyh Said, Nakşibendi tarikatının en etkin üyelerindendi.

Şeyh Said, Mayıs 1925’te büyük bir isyan başlatmayı hedefliyordu. Ancak isyan, Şubat ayında Diyarbakır’da Piran köyünde jandarmayla çıkan çatışma sonucu erken başladı.

İsyanın bir Kürt bağımsızlık hareketi ya da laikliğe karşı bir ayaklanma olup olmadığı kesin değil.

Bazı tarihçiler, Osmanlı son döneminde, Tanzimat ile bütün yurttaşlara eşit hak ve yükümlülükler verilince, Kürtlerin sahip oldukları bazı ayrıcalıkları kaybettiğini belirtiyor. Bu durum hoşnutsuzluklara yol açmakla beraber Kürtler, Milli Mücadele’ye büyük bir destek vermişti. Bunda bölgesel hakları koruyan, bağımsız bir ülke hayalinin yanı sıra din bağı da etkiliydi.

Ancak ulusal devlet inşası çabasının getirdiği milliyetçilik ve laiklik siyasetinin yanı sıra özellikle halifeliğin kaldırılmasıyla bu bağlar zayıflamıştı. Bölgede bazı Kürtler, merkezi yönetime karşı aşiret düzenini sürdürmek istiyordu.

Dolayısıyla ayaklanmanın nedenlerinden biri de, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminden itibaren gelişen, doğudaki bazı feodal beylerin arazilerini koruma endişesiydi.

İsyan bugün Bingöl’e bağlı Genç vilayetinde başladı. İsyancılar Hınıs, Çapakçur, Lice ve Palu’nun ardından Elazığ’ın merkezini de ele geçirdi ve Diyarbakır’ı kuşattı.

25 Şubat 1925’te Meclis’te yapılan bilgilendirmenin ardından doğu vilayetlerinde bir ay sıkıyönetim ilan edildi.

İsyanı bastırmak için bölgeye asker gönderildi. “Dini siyasete alet etmek”, “vatana ihanet” suçu kapsamına alındı.

İsyanın “Cumhuriyet rejimine tehdit oluşturduğuna” karar verildi.

Fethi Okyar’ın istifasının ardından İsmet İnönü 3 Mart 1925’te başbakan oldu. Yeni hükümetin ilk işi, ertesi gün Meclis’ten Tahrir-i Sükûn Kanunu’nu (Huzurun Sağlanması Yasası) geçirmek oldu.

Türkiye’nin yalnızca doğusunda değil tümünde geçerli bu yasa, hükümete iki yıl boyunca, “kamu düzenini bozduğuna” hükmettiği bütün örgütleri veya yayınları yasaklama yetkisi verdi. Kanunun süresi 1927’de iki yıl daha uzatıldı.

Biri doğu vilayetlerinde, diğeri de ülkenin kalanında yetkili iki İstiklal Mahkemesi kuruldu.

Cumhuriyet kurulduktan ve halifelik kaldırıldıktan sonra Şubat 1925’te başlayan Şeyh Said İsyanı iki ay sürdü.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde merkezi yönetime karşı girişilen ve birçok çaplı Kürt aşiretin destek verdiği hilafet yanlısı isyan Şeyh Said’in 27 Nisan 1925’te yakalanmasının ardından bastırıldı, Şeyh Said dahil 50’ye yakın kişi İstiklal Mahkemesi’nde yargılandıktan sonra 29 Haziran 1925’te Diyarbakır’da idam edildi.

İsyan bastırılırken çok sayıda gazete kapatıldı, bazı gazeteciler de İstiklal Mahkemeleri’nde yargılandı.

Bu dönemde, muhalefet partisi Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası da 3 Haziran 1925’te kapatıldı.

Şeyh Said İsyanı’nın bastırılmasının ardından ilerleyen dönemde tekke, zaviye ve türbeler kapatıldı; tarikatlar, ayinler ve özel kıyafetlerin giyilmesi yasaklandı. Ayrıca Şapka Kanunu çıkarıldı.

Skandal söz aile yadigarı… ‘Kılıç artığı’ çıkışının sırrı… Kim bunlar Odatv araştırdıGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x