Son dakika… Tunceli’de deprem! Naci Görür ‘7.4’e kadar çıkabilir’ sözleriyle uyarmıştı…

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 16.28’de Tunceli’nin Pülümür ilçesinde 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı.

Yerin 8,7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, kent merkezi ve çevre ilçelerden de hissedildi.

Depremde şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı belirtildi.

VALİ AÇIKLAMA YAPTI

Depremin ardından bir açıklama da Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu’ndan geldi.

Tekbıyıkoğlu, X’ten yaptığı paylaşımda “16.28 sıralarında Tunceli Pülümür merkezli 4.2 şiddetinde gerçekleşen depremle ilgili ihbar hatlarımıza herhangi bir olumsuzluk ulaşmamıştır. Bölgede tarama faaliyetlerimiz devam etmektedir. Geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Pülümür Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada da, deprem nedeniyle ilçede herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı bildirildi.

NACİ GÖRÜR DEFALARCA UYARMIŞTI: ‘TUNCELİ TEHDİT ALTINDA’

Tunceli’de meydana gelen deprem, Prof. Dr. Naci Görür‘ün defalarca yaptığı uyarıları akıllara getirdi. 

Görür geçen ay konuk olduğu canlı yayında ‘İlk kez açıklıyorum’ diyerek Tunceli ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. Erzincan- Karlıova arasında bulunan fay hattının 7,4’e kadar deprem üretebileceğini söyleyen Görür, ‘Tunceli tehdit altında’ demişti.

Görür, merkez üssü Tunceli’nin Pertek ilçesi olan 3.1’lik depremin ardından yaptığı değerlendirmede ‘İlk kez açıklıyorum’ diyerek “Türkiye’de Tunceli tehdit altında. Bugün Tunceli’den kimse bahsetmiyor ama Tunceli tehdit altında çünkü Erzincan- Karlıova arasında Yedisu fayı var. Bu fay en son 1790’lar da deprem üretmiş. 250 senede bir deprem üretme periyodu var. 1794’e 250 koyarsanız günümüze yaklaşırsınız. Dolayısıyla tehlikeli orası” ifadelerini kullanmıştı.

“7.4’E KADAR ÇIKABİLİR”

Olası deprem için Erzincan-Bingöl-Karlıova bölgesini işaret eden Görür, “Bu fay eğer deprem üretirse 7,4’e kadar deprem çıkabilir. Bu fay Tunceli’ye fazla uzak değil. Tunceli’ye yakın Tunceli hemen bu fayın güneyinde” demişti.

Görür, Tunceli’ye dair son uyarısını da birkaç saat önce yapmıştı.

Naci Görür, Hakkari’de dün meydana gelen depremlerin ardından Bitlis/Zagros bindirme kuşağına dikkati çekmişti. Görür, Bitlis, Adıyaman, Hakkari, Tunceli ve Bingöl bölgesi için uyarıda bulunmuştu. Deprem uzmanı, Japonya’daki depremle kıyaslayarak “Deprem Dirençli Kentler” faaliyetlerinin sürdürülmesi gerektiğini söylemişti.

NACİ GÖRÜR’DEN YENİ AÇIKLAMA

Son olarak Görür’den 4.2’lik deprem sonrası yeni bir paylaşım geldi.

X hesabından haritalı bir paylaşım yapan Görür, “Arkadaşlar, Süleymanuşağı Pülümür’de (Tunceli) 4,2 deprem oldu. Biliyorsunuz bu deprem en fazla korktuğumuz ve dikkat çektiğimiz Yedisu Fayı üzerinde oldu. Bu fay kırılmaya ve 7’nin üzerinde deprem üretmeye hazır. Ben bir müddettir Tunceli ve Pülümür’ e dikkat çekiyordum. Daha bu sabah bile söyledim. Bu yöredeki yerleşim alanlarına dikkat edilmeli gereken önlemler alınmalıdır. DEPREM DİRENÇLİ KENTLER İSTİYORUZ, sevgiyle” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x