AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’den önemli açıklamalar…

Son dakika haberi… AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunduğu Başkent Kulisi programında soruları yanıtlıyor. 

İşte Güler’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar…

“Seçimlere kadar Meclis’e ara verdik. Seçimlerden sonraki ilk salı Meclis kaldığı yerden çalışmalarına devam edecek. 14 Mayıs, 28 Mayıs seçimlerinden sonra Meclis çok yoğun bir tempoda çalışmalarına başlamıştı. O arada 15. Kalkınma Planı, 2024 yılı Merkezi Bütçe Kanun Teklifimiz, 2022 Kesin Hesap Kanun Teklifimiz, 86 Maddelik bir Mali Disiplin Kanun Teklifimiz oldu. Sağlık çalışanlarımız ile ilgili ciddi alımlarımız olacak, ciddi bir artış söz konusu.

Sağlık sistemi çok daha özel bir noktaya taşınmış durumda. Yandal uzmanlığının desteklenmesi ve bu konuda da kadroların arttırılması ve özlük hakları konusunda cazibe oluşturması noktasında özel bir düzenleme vardı.

Sayın Cumhurbaşkanımız Antalya Şehir Hastanesi’ni açıyor. Bu sistemden artık dünyanın ulaştığı sağlık projeksüyonu kapsamında özel yerler. Artık bizim klasik CHP anlayışı sağlık sistemini şöyle ön görüyor; “Efendim sizden önce yatak sayısı ve hastane sayısı misal 58 bindi şu anda siz 62 bin yatağa çıkmışsınız. Bu kadar binaları neden yaptınız?” gibi bir eleştiri sunmuşlardı. Fahrettin Koca da gülerek onlara demişti ki; “Arkadaşlar sizin o 58 bin yatak sayısı dediğiniz şey 8 kişilik 10 kişilik koğuş sistemiydi. Artık dünyada böyle bir sağlık sistemi yok. 10 kişinin 16 kişinin olduğu odada hasta olmayan bile hasta olur. Şuanda odaların çoğunluğu tek kişilik. Konforda çok ciddi bir ilerleme kaydedildi.

Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen ay yaptığı bir açıklama var. Biz o dönem içerisinde özellikle enflasyon farkı ve refah payı oranında emekli sandığı yani memur emeklisi dediğimiz vatandaşlarımıza yüzde 49,35 gibi bir artış sağlanmıştı. Aynı zamanda bizim Bağkur ve SSK emeklilerimiz de var. Bu emeklilerimizin de artış oranı enflasyon farkı açısından yüzde 37,50’lerde kalmıştı. Cumhurbaşkanımızın bir talimatı olmuştu bakanlarımıza. Yüzde 5’lik bir refah payı artışı söz konusu oldu. Tekrar Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bu oranı emekli sandığından emekli olan memur emeklilerine yaptığımız yüzde 49,25 oranına taşımış olduk ve eşitledik. Yani tüm emeklilerimize aynı oranda bir artış yapmış olduk. İkramiye söz konusu olduğunda da yüzde 50’lik bir artış bir kriterle karşılamış olduk. 

Haberin Ayrıntıları Geliyor…

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza (iOS, Android) kurabilir, Twitter’da @Haber7 hesabını takip edebilirsiniz.

App Store Google Play Takip Et

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x