Bakan Asgari Ücrete ‘Tek Zam’ Dedi: Muhalefetten Tepki Gecikmedi

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ‘Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz’ demişti. CHP’den Gamze Taşçıer, açıklamaya tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Bakan Işıkhan’ın, asgari ücrete tek zam için çalıştıklarına açıklamasını eleştirdi.

Taşçıer, açıklamasında Bakan Işıkhan’ın sözlerine, ‘İnsanların aklıyla ancak bu kadar alay edilebilir’ derken, enflasyona ezdirmeme sözlerine ‘Emekçinin ezilmekten kemikleri kırıldı, iktidar temsilcileri daha hala hayatın gerçeklerine gözlerini kapıyor’ ifadelerini kullandı. Kaynak: Ekonomim

Asgari ücret için “tek zam” açıklamasında Taşçıer, “‘Geçen temmuz ekstraydı’ diyerek emekçilerden teşekkür mü bekliyorlar? Bu ülkede emeği karşılığı ücret alan milyonlarca insan, hiçbir gelecek hayali kuramadan, ‘yarını bulsak bari’ diyerek ömürlerinden gün eksiltir halde hayatta kalmaya çalışıyor” dedi.

Bakan’a yönelik ifadelerinde, ‘Sayın Bakan’ın ve Genel Başkanı Erdoğan’ın düşünmesi gereken konu, bu ülkede asgari ücret tutarının neden dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar merakla beklendiğidir’ sözlerini kullanan Taşçıer, Türkiye’de ücretli çalışanların en az yüzde 40’ının asgari ücret ya da yakın ücret aldığını belirtti.

Taşcıer, özel sektör çalışanlarının yüzde 91’inin asgari ücretin iki katından az ücret aldığını söylerken, “Böylesine bir ortamda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın, sanki ekonomik krizin ve enflasyonun sorumlusu emekçilerdi de bu dert ortadan kalkıyormuş minvalindeki konuşmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Çalışanların, asgari ücretlinin ara zam alma ihtiyacının sebebi olarak iktidarı işaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı, ‘Faiz sebep enflasyon sonuç’ söyleminden ‘çark edildiğini’ ifade etti.

Çalışanların ücretinin sebep gösterilerek “enflasyon sonuç demeye getirildiğini” söyleyen Taşçıer, “Açlık sınırı altındaki asgari ücreti, birkaç ay sonra yeniden açlık sınırı altında kalacak seviyeye artıracaklar ama hala Cumhurbaşkanı’na övgü çıkarma peşindeler. Ben Sayın Bakan’a hatırlatmak istiyorum, asgari ücretin yılda tek sefer verilmesi mecburiyet değil, sizlerin tercihidir. AKP’nin tercihi açlık, sefalet ve yoksulluğun sürmesidir” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x