Uzaya Çıkacak İlk Türk’ün Birlikte Gideceği Mürettebat ve Görev Tarihi Belli Oldu

Türkiye’nin Milli Uzay Programı kapsamında ilk Türk astronot olarak Alper Gezeravcı’nın uzaya gitme tarihi ve ekip arkadaşları açıklandı. Görev SpaceX’in Falcon 9 roketi ile ABD’den gerçekleştirilecek ve Alper Gezeravcı’ya bu yolculukta Avrupalı astronotlar eşlik edecek. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

Türkiye’nin uzay keşfi alanında son yıllarda gösterdiği ilerleme 2021’de tanıtılan Milli Uzay Programı ile önemli bir ivme kazandı.

Bu program kapsamında geçtiğimiz Nisan ayında Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olarak pilot Alper Gezeravcı seçildi.

TEKNOFEST etkinliğinde yapılan bu açıklamada mühendis Tuva Cihangir Atasever de yedek uzay yolcusu olarak belirlendi.

ABD merkezli uzay şirketi Axiom Space, Gezeravcı’nın dahil olduğu Ax-3 görevi hakkında bilgi verdi.

Şirket bu görevin 9 Ocak 2024’te gerçekleşeceğini duyurarak Ax-3 görevinin Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılacağını ve Axiom Space’in üçüncü ticari astronot görevi olacağını belirtti.

Ayrıca, bu görev tamamen Avrupalı astronotlardan oluşan ilk misyon olarak kayıtlara geçecek.

Ax-3 mürettebatında “Görev Uzmanı” olarak yer alacak Gezeravcı’nın yanı sıra üç kişi daha bulunacak: eski NASA astronotu ve İspanya-ABD vatandaşı Michael Lopez-Alegria, İtalyan subay Walter Villadei ve İsveçli Avrupa Uzay Ajansı proje astronotu Marcus Wandt.

Eğer herhangi bir değişiklik olmazsa Ax-3 mürettebatı 9 Ocak’ta SpaceX’in Falcon 9 roketiyle ABD’nin Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na seyahat edecek.

İstasyonda bulundukları 14 gün boyunca mikro yerçekimi araştırmaları, eğitimsel destek ve ticari faaliyetler gibi görevleri yerine getirecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x